Přestože je legislativa stále teprve uprostřed nezbytného procesu, lze očekávat, že do podzimních voleb zákon stihne projednat i Senát a podepsat prezident. Investice do nemovitostí se tak v Česku významně promění – nově se totiž budou mít příležitost zapojit i penzijní fondy. Na západě jsou investice soukromých penzijních fondů do domů a bytů poměrně běžnou záležitostí, protože se jedná o relativně bezpečná aktiva se stabilním růstem hodnoty a minimem souvisejících problémů.
Výhodná investice, ale s limitem
Veškeré investice konkrétního penzijního fondu do nemovitostí podle schváleného návrhu nikdy nesmí přesáhnout 20 % jeho celkového majetku. Není tedy možné, aby vznikaly nové fondy zaměřené výhradně na investice do nemovitostí, podléhající stejnému legislativnímu rámci jako jiná penzijní připojištění.
Samotná investice je realizována prostřednictvím fondu kvalifikovaných investorů či jiné právnické osoby, přičemž platí, že každý penzijní fond smí alokovat maximálně 10 % svého majetku ve prospěch jednoho takového projektu či souboru projektů. Tato povinná diverzifikace si klade za cíl dále podpořit důvěru v bezpečnost penzijních fondů.
Peníze nejsou problém
Ministr financí Zdeněk Stanjura návrh prezentuje jako prostředek k řešení bytové krize v Česku a věří, že schválení zákona povede ke zrychlení výstavby především nájemních bytů. Oborové asociace (například ČBA) se taktéž v minulosti vyjádřily pozitivně, dodávají však, že samotné finance rozhodně situaci nevyřeší. V případě penzijních fondů se hovoří až o 20 miliardách korun v horizontu 5 let, které by na papíře mohly zamířit do bydlení.
Investice do nemovitostí byla vždy receptem na klidné stáří, po schválení nového zákona to může platit dvojnásob
Jenže developeři (a politická opozice v čele s ANO) upozorňují, že problémem našeho trhu aktuálně není nedostatek kapitálu, ale byrokratické překážky, které výrazně zpomalují stavební řízení a fakticky tak znemožňují stavět i těm, kteří by výstavbu zahájit chtěli co nejdříve a mají v zádech potřebný kapitál. Představa, že penzijní fondy jako takové budou nějaké nové nemovitosti stavět, je zcela lichá. Trhu mimochodem chybí také dostatek kvalifikovaných pracovníků, což stavaři často řeší kreativními způsoby.
Špatná zpráva pro kupce
V krajním případě může zvýšení počtu subjektů na trhu, které mezi sebou „soupeří“ o pořízení bytů do portfolia, situaci paradoxně ještě zhoršit, a to především pro ty, kteří plánují v příštích letech koupi vlastního bydlení. Rostoucímu vlivu institucionálních investorů na český trh s nemovitostmi jsme se před časem věnovali v samostatném článku a určitě jde o trend, který se vyplatí sledovat i do budoucna.
Chtěli byste pronajímat svůj investiční byt bez jakýchkoliv starostí? Díky spolupráci s profesionálním správcem můžete přestat sledovat výkyvy na trhu – garantujeme vám totiž, že najdeme ideálního nájemce a byt mu nabídneme za aktuální tržní cenu. Pro více informací o službách FLAT SERVICE Partner a Garant volejte na telefonní číslo +420 277 000 330 nebo napište na e-mail sales@flatservice.cz.