Pronajímat byt cizincům je dnes už běžnou záležitostí. Díky mnoha nájemníkům ze Slovenska jsme na podobné situace dávno zvyklí. Ale co když jde o váš první pronájem cizincům a nevíte si rady? V následujícím článku vám poskytneme 7 základních tipů, na co nezapomenout, pokud pronajímáte byt nájemníkům ze zahraničí.
1. Cizinec nebo našinec?
Zákon č. 326/1999 Sb. o pobytu cizinců na území České republiky jasně definuje jako cizince každého, kdo nemá české občanství. Aby si o něj cizinec (platí i pro občany Slovenska) mohl požádat, platí pro něj podmínka, že musí mít na území ČR trvalý pobyt alespoň 3 roky (platí pro občany EU) nebo 5 let (občané mimo EU).
2. Povinnosti pronajímatele
Pokud pronajímáte byt cizinci, dejte si pozor, že splňujete všechny zákonné požadavky. Jedním z nich je i oznamovací povinnost. Ze zákona musíte ohlásit pronájem nájemníkovi ze zahraničí cizinecké policii, a to do 3 pracovních dnů od ubytování. Mnoho pronajímatelů přehlíží skutečnost, že tento zákon se vztahuje i na občany Slovenské republiky. My určitě doporučujeme nepodcenit situaci, protože v případě nedodržení některého z těchto kroků, vám hrozí pokuta ve výši až 50 000 Kč.
Cizinecké policii musíte případně na vyzvání umožnit i vstup do bytu a vést tzv. domovní knihu, kterou na vyžádání předkládáte ke kontrole. Její součástí je krom údajů o cizinci i přihlašovací tiskopis podepsaný nájemníkem, tedy dokument, který potvrzuje, že jste cizince správně nahlásili. V dnešní době už je vše možné provést online přes internet. Podle zákona máte také povinnost uchovávat dané dokumenty, a to po dobu 6 let (od posledního zápisu do knihy). Dále máte povinnost vystavit cizinci na požádání potvrzení o ubytování.
Tiskopis (potvrzení o ubytování) musí obsahovat následující:
- jméno a příjmení cizince
- adresu bytu
- dobu pronájmu
Domovní kniha musí obsahovat:
- jméno a příjmení cizince
- datum narození
- státní občanství
- číslo dokladu (např. pasu)
- přesné termíny začátku a konce nájemní smlouvy
3. Silná smlouva je základ
Dobře připravenou smlouvu byste měli mít, ať už pronajímáte byt komukoliv. Nicméně, při pronájmu cizincům se vyplatí dbát zvýšené pozornosti při sepisování smlouvy. Jelikož cizinci zpravidla nemají rodná čísla jako čeští občané, je nutné je identifikovat ve smlouvě jinak. Doporučujeme proto uvést:
- celé jméno
- datum narození
- číslo cestovního dokladu
- telefonický kontakt, email (pozor na GDPR dodatek)
Pokud má cizinec (mimo EU) vízum na delší dobu než 90 dnů, může o přidělení rodného čísla dokonce požádat. Kvůli tomu, že neuzavíráte smlouvu s českým občanem, myslete také na to, že z právního hlediska jde o jiný typ smlouvy, a to tzv. „smlouvu s mezinárodním prvkem“. Pokud si nájemníkem nejste zcela jisti, doporučujeme uzavřít smlouvu na kratší dobu určitou s možností prodloužení. Nezapomeňte také vyžadovat kauci.
Smlouvu s cizinci u nás ve Flat Service uzavíráme jak v českém, tak anglickém jazyce, aby všemu správně porozuměli. Avšak česká verze smlouvy má vždy přednost v případě řešení jakéhokoli sporu.
4. Prověření nájemníka
U českých (ale i slovenských občanů) je výhodou, že si pronajímatel nebo správcovská firma může projít všechny dostupné rejstříky a zjistit, zda potenciální zájemce není hledán Policií ČR, nemá exekuce, nebo není veden v insolvenčním rejstříku. U cizinců je vše složitější. My ve Flat Service se staráme o to, abychom našim klientům vždy zajistili solidní a spolehlivé nájemce. U nájemníků ze zahraničí vyžadujeme reference od předchozího pronajímatele a pracovní smlouvu jako jistotu stabilního příjmu.
5. Skrytý potenciál
Pronajímatelé, kteří otevírají dveře cizincům a nebojí se jim pronajmout byt, mají oproti konkurenci velikou výhodu. Takto můžete snadno rozšířit své portfolio potenciálních solidních nájemců. Řada solventních nájemníků ze zahraničí má solidní zaměstnání v mezinárodních korporacích působících v ČR, a těm mnohdy hradí ubytování zaměstnavatel nebo ambasáda. Pokud je vaše nemovitost ojedinělá, je zde vysoká pravděpodobnost, že takový nájemce bude ochoten za pronájem zaplatit vyšší částku, než „běžný“ český občan.
6. Ukončení nájmu
Na rozdíl od bodu č. 2, při ukončení nájemní smlouvy a vystěhování je cizinec povinen se sám z místa odhlásit a oznámit tuto situaci cizinecké policii. I při pouhém „vypršení“ smlouvy je tato povinnost platná, a pokud se cizinec neodhlásil sám, musíte podat návrh sami, aby cizinecká policie věděla, že se nadále na adrese nebude zdržovat. A v případě úmrtí je bohužel vaší smutnou povinností oznámit úmrtí nájemce cizinecké policii.
7. Nechte to na nás
Nechcete řešit nahlášení a odhlášení? Neovládáte cizí jazyk, ale chcete svůj byt pronajmout spolehlivému nájemníkovi a nevadí vám, že jde o cizince? Obraťte se na nás. Ve Flat Service se o pronájem vašeho bytu postaráme.
Pokud uvažujete o svěření bytu do péče profesionální správcovské agentury, využijte možnost naší bezplatné konzultace. Předtím, než se rozhodnete přijmout jakoukoli nabídku, spojte se zcela zdarma a nezávazně s námi. Volejte na telefonní číslo +420 277 000 330 nebo napište na info@flatservice.cz a dohodněte si s námi termín osobní schůzky. Během schůzky zodpovíme všechny vaše otázky a do dvou dní od nás obdržíte kalkulaci, na kolik přesně vás správa bytu vyjde a jaký bude reálný příjem z pronájmu.