Již čtvrtina Čechů bydlí v nájmu
Zájem o nájemní bydlení dlouhodobě roste. Nová data ukazují, že v pronajaté nemovitosti má svůj domov přes 24 % Čechů. Přestože je země historicky orientována spíše na vlastnické bydlení, trend se postupně obrací a možnost kvalitního nájmu využívá stále více lidí.
Jak se bydlí v Evropě?
Podle dat Eurostatu podíl nájemního bydlení na tuzemském trhu činil necelých 22 % v roce 2021, o rok později dosahoval 23 % a během roku 2023 vzrostl na 24 %. Růst o 2 procentní body možná nevypadá nijak zásadně, fakticky se však podíl lidí žijících v nájmu zvedl o 9 % a tento trend nepochybně pokračuje i v letošním roce. Proto už je na místě tvrdit, že čtvrtina zdejší populace využívá nájemního bydlení.
Při porovnání s jinými evropskými státy jde však stále o poměrně nízké zastoupení. Kupříkladu v sousedním Německu je podíl nájmů stabilně nad polovinou, konkrétně v roce 2023 představoval řešení pro 53 % populace. Také v nedalekém Rakousku je situace dlouhodobě velmi podobná.
Zájem o nájemní bydlení roste – jak v Česku, tak v okolních státech
Vlastní bydlení? Často nedostupné
Kdo může nově začít vyhledávat nájemní bydlení místo vlastnického? Třeba lidí, kteří očekávají narození dalšího člena rodiny. Mladé páry po příchodu potomka často začnou hledat místo svého startovacího bytu větší a prostornější nemovitost, avšak dosáhnout na hypotéku při aktuálních cenách realit není snadné. Stále více z nich proto odstupuje od myšlenky nákupu bytu a volí variantu nájemního bydlení.
Na odklon od vlastnického bydlení a trend stěhování do nájmu mají vliv nejen drahé hypotéky s úrokovými sazbami pohybujícími se okolo 5 % a vysoké kupní ceny rezidenčních nemovitostí v českých městech, ale také demografie.
V současné době si své samostatné bydlení hledají silné ročníky narozené na začátku tisíciletí. Příslušníci generace Z mohou být zajímavými nájemníky například pro vlastníky moderně vybavených nemovitostí v centru Prahy. U lidí ve středním věku zase roste obliba „singles života“ a jednočlenných domácností, pro které jsou ideální menší bytové jednotky. O tom, že právě investice do malých bytů se může vyplatit nejvíce, jsme koneckonců psali nedávno.
Jakou délku nájemní smlouvy zvolit?
Výsledky šetření provedeného pro Ministerstvo pro místní rozvoj ukazují, že nájemní smlouvu s délkou trvání kratší než jeden rok má téměř 20 % nájemníků. Dalších 26 % má smlouvu v rozpětí jednoho až dvou let a necelých 45 % na neurčito.
Studie navíc prokázala silný vztah mezi věkem nájemníka a délkou uzavřené smlouvy. Krátkodobé podnájmy bývají doménou mladých lidí, zpravidla s nižšími příjmy, kteří žijí ve velkých městech. Velkou část z nich tvoří studenti ve spolubydlení. Naopak smlouvami na neurčito mívají bydlení častěji ošetřené lidé ve věku 45 a více let. Dávají jim jistotu kontinuity a střechy nad hlavou, navíc mobilita obyvatelstva přirozeně se stoupajícím věkem klesá.
Zajímavá je také preferovaná délka nájemní smlouvy, kdy 71 % pronajímatelů upřednostňuje smlouvy trvající 2 roky a méně. Pouhých 23 % vlastníků nemovitostí je rádo za pronájem zasmluvněný na dobu neurčitou.
Pro mladé jsou lepší krátkodobé nájemní smlouvy, starší naopak ocení dlouholetou jistotu
O nájemní bydlení je rvačka
Vzrůstající zájem o nájemní bydlení se podle expertů stane dlouhodobým trendem a podíl obyvatel žijících v podnájmu se bude v České republice stále meziročně zvětšovat. Bydlení zkrátka je, a bude, žádanou komoditou. Pokud vás zajímají konkrétní zkušenosti s nabídkou bytu na realitním trhu, sepsali jsme pro vás v rámci Rádce Flat Service pár tipů, jak zvolit správnou výši nájmu, i jeden osobní příběh, kdy se to tak úplně nepovedlo.
Máte volný byt a přemýšlíte o jeho pronájmu? Neváhejte se ozvat profesionálním správcům z Flat Service na telefonním čísle +420 277 000 330 nebo e-mailu sales@flatservice.cz. Jejich mnohaleté zkušenosti se správou nemovitostí vám ušetří spoustu bezesných nocí při přípravě bytu a výběru vhodného nájemníka. A následně bez vaší účasti vyřeší vše od přípravy nájemní smlouvy a převodů energií, přes pravidelnou údržbu a drobné opravy, až po zpětné převzetí a kontrolu stavu bytu.