Svědčí o tom i povyk, který se na sociálních sítích strhl kvůli falešnému inzerátu, kde na jednom z předních českých portálů neznámý inzerent nabízel zvláštní plesnivý sklepní prostor se sprchovým koutem k bydlení za 6 tisíc korun měsíčně. Po několika dnech se ukázalo, že fabrikovaný screenshot pochází z dílny SOCDEM a její předsedkyně Jany Maláčové, která chtěla upozornit na údajně katastrofální situaci s bydlením v Praze.
Aktuální stav trhu s nemovitostmi
Pravdou sice je, že pořizovací ceny nových nemovitostí v Česku překonávají kvůli vysoké poptávce rekordy, zároveň však stát nabízí obří záchrannou síť všem, kteří mají na důstojné bydlení problém dosáhnout. Ceny bytů i domů by dle demografů měly navíc začít klesat, a to přibližně okolo roku 2030.
Ten, kdo shání bydlení v nájmu, se může díky unikátní detailní mapě zveřejňované přímo Ministerstvem financí České republiky dozvědět, ve kterých lokalitách je nájemné levnější. Rok 2025 se taktéž nese ve znamení zlevňování hypoték, což snižuje celkové náklady na pořízení nemovitosti. A tak není divu, že developeři hlásí v posledních týdnech rostoucí poptávku po bytech.
Samostatnou kapitolu pak tvoří příspěvek na bydlení, na který mají při současném nastavení nárok statisíce domácností. Od října loňského roku je zároveň možné podávat žádosti na dotovanou výstavbu bytů v rámci obřího investičního programu s názvem Dostupné nájemní bydlení. Vše důležité o něm najdete v samostatném článku. Fond bude financován ze zdrojů, které České republice poskytne Evropská unie, dosud je vyčleněno asi 7 miliard korun.
Zářijové volby rozhodnou o dalším směřování naší země v řadě oblastí
Svá vlastní doporučení na přelomu roku vydala Národní ekonomická rada vlády (NERV), která veřejnosti představila materiál zvaný Dvanáct klíčových opatření pro posílení dostupnosti bydlení v České republice.
S jakými dalšími recepty na oblast dostupnosti bydlení přijdou před podzimními volbami jednotlivé přední politické strany? Do textu jsme zařadili informace týkající se politických subjektů, které v současnosti působí v horní komoře českého parlamentu, a seřadili je dle aktuálních průzkumů voličských preferencí.
ANO: Dotované hypotéky a levné energie
Hnutí ANO 2011 na svém programu pro podzimní volby teprve pracuje, jeho předseda Andrej Babiš už přesto veřejně sdílel několik priorit týkajících se dostupnosti bydlení. Slíbil například levnější energie (bez bližšího určení, jak toho případná vláda pod jeho taktovkou dosáhne). Potenciálně velmi kontroverzním tématem, o kterém Babiš diskutuje, jsou dotované hypotéky. Předseda hnutí se nechal slyšet, že nerozumí tomu, proč se hypoteční sazby pohybují na úrovni pěti procent.
Evergreenem, který mají předběžně v programu téměř všechny kandidující subjekty, je zrychlení povolovacího procesu na stavbu nových bytů. Programové priority (ať už dlouhodobé či do voleb 2025) bychom na webu hnutí ANO 2011 hledali marně.
SPOLU: Kompromisy mezi 3 stranami
Koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL do podzimních voleb opět vyrazí pod hlavičkou SPOLU. A tak není divu, že aktuálně probíhá přetahovaná mezi jednotlivými subjekty, které se snaží prosadit své priority do nadcházejících voleb. Na stránkách ODS sice najdeme 4 dlouhodobé programové pilíře, bydlení se však netýkají. Ministr financí Zbyněk Stanjura chce ještě do voleb schválit přílepek, který by umožnil penzijním fondům investovat do výstavby bytů.
TOP 09 na webu ve speciální sekci zveřejňuje názory a stanoviska ke klíčovým politickým oblastem. Jejich definice ale odráží situaci z minulých voleb, a tak mezi nimi – chce se říci zatím – oblast bydlení nenajdeme. Předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová v roce 2021 na svůj Facebook napsala, že „bydlení je základní lidská potřeba“ a navrhla i několik konkrétních opatření. Vláda jich schválila minimum – snížila sice DPH na rekonstrukce z 15 % na 12 % (nikoliv 10 %, jak navrhovala Pekarová Adamová) a zavedla cenovou mapu, například na zvýhodněné hypotéky na první bydlení už ale nedošlo.
DPH na rekonstrukce sice klesla, ale ne tak, jak slibovala TOP 09
Lidovci by rádi prosadili legislativu, která by z trhu vyhnala zahraniční kapitál – nový zákon by měl omezit či zcela zakázat nákupy bytů v České republice lidem, kteří nejsou občany Evropské unie. Opatření, se kterým přišel předseda strany Marek Výborný, sice v různých obměnách funguje v řadě zemí, kritici však poukazují na nízkou vymahatelnost a jednoduché obcházení. Zároveň je velmi nepravděpodobné, že by s podobným návrhem souhlasila současná opozice a dost možná i aktuální koaliční partneři v čele s velmi protržní ODS.
STAN: Nový zákon a úvěry pro obce
Na webu STAN zatím najdeme pouze program pro loňské krajské volby, a tak je dosud nejdůležitějším komunikačním bodem nový Zákon o podpoře bydlení, který předkládá Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Petra Kulhánka (za STAN). Jde o materiál, který je výsledkem několika let jednání a kompromisů, současná čtyřkoalice by jej ráda schválila ještě do konce funkčního období.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Lukáš Vlček upozorňuje, že aktuální situaci s ohledem na možnosti státního rozpočtu není možné vyřešit dotacemi. Šanci vidí ve zvýhodněných úvěrech pro města a obce s výraznou redukcí omezujících podmínek.
Piráti: Podpora, ale vlastně nepodpora
Sluší se připomenout, že již zmiňovaný Zákon o podpoře bydlení původně vznikal pod taktovkou Ivana Bartoše, bývalého předsedy České pirátské strany. Byl mnohem robustnější a pomáhal výrazně většímu okruhu obyvatel než v současnosti předkládaný, okleštěný návrh. Piráti si v době svého vstupu do vlády v roce 2021 kladli za cíl být „sociálním svědomím vlády“ a vyvažovat pravicové návrhy levicovějšími alternativami.
Dlouhodobý program Pirátů problematiku dostupnosti bydlení explicitně nezmiňuje. Piráti však konzistentně prosazují systémové změny v přístupu k sociálním jistotám a jako možnou alternativu navrhují například tzv. základní příjem. Program Dostupné bydlení připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR ještě pod vedením Ivana Bartoše.
Zároveň je ale třeba zmínit, že Piráti na komunální úrovni často velmi hlasitě vystupují proti developerské výstavbě a blokují řadu rezidenčních projektů nejen v Praze. Příkladem může být městská část Praha 10, kde se přímo na svém webu veřejně chlubí organizací petičních akcí k zamezení výstavbě bytů a bojem proti výškové výstavbě.
Zavedení nepodmíněného příjmu pro všechny obyvatele ČR by zásadním způsobem proměnilo ekonomiku a nejspíše způsobilo skokový růst cen
SPD: Silný názor, ale nejasné financování
Jediným politickým subjektem, který působí ve sněmovně a na svých webových stránkách má oficiálně zveřejněny priority v oblasti dostupnosti bydlení, je v současné době hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Prosazuje jednodušší a rychlejší povolování staveb skrze úpravu stavebního zákona či bezúročné hypotéky na startovací bydlení pro mladé rodiny (skrze výhodné úvěry od „státní banky“). Z programu není zcela zřejmé, jakým způsobem chce předseda hnutí Tomio Okamura tyto priority financovat.
SPD se zasazuje také o zavedení lepšího systému přidělování obecních bytů a podporu družstevního bydlení. Strana chce uvolnit státem vlastněné pozemky a umožnit na nich výstavbu nových domů. Inspiruje se rakouským programem Baugruppe a nizozemským Cohousing.
Naše společnost FLAT SERVICE poskytuje služby profesionální správy bytového portfolia. Máme 20 let zkušeností a každý den zjednodušujeme život těm, kteří chtějí pronajímat svůj byt bez starostí. Ozvěte se nám na e-mail sales@flatservice.cz nebo zavolejte na +420 277 000 330, rádi vám o našich službách FLAT SERVICE Partner a FLAT SERVICE Garant řekneme více.