Z nových údajů, které zveřejnila auditní, analytická a poradenská firma Deloitte, která se řadí společně s PwC, E&Y a KPMG do takzvané „Velké čtyřky“ (BIG 4), vyplývá, že cena bytů v České republice ve 2. čtvrtletí opět překročila hranici 100 000 Kč/m2 a zcela konkrétně se zastavila na hodnotě 101 700 Kč.
Zpátky do minulosti
Tato cenovka je tedy po letech opatrného vyčkávání zpět nad úrovní, kde se trh nacházel těsně před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. Právě ten zapříčinil energetickou krizi a odstartoval inflační vlnu, kdy se tento klíčový ekonomický ukazatel pohyboval ve dvouciferných hodnotách.
Důležité přitom je, že se nejedná o tzv. nabídkovou cenu. Tedy tu, kterou prodejci a realitní společnosti zveřejňují v inzerátech a která je často poněkud odtržená od reality. Jde naopak o cenu realizovanou, jež daleko lépe vypovídá o celkové situaci na trhu s nemovitostmi.
Kam až porostou ceny bytů v Praze? To podle analytiků není úplně jisté, zvyšuje se ale podíl nemovitostí, které se obratem objeví na trhu s nájemním bydlením
V hlavním městě samozřejmě hranice sto tisíc korun padla již dávno, a je to právě středoevropská metropole, která dlouhodobě cenový průměr v republice táhne nahoru. Nemovitosti se tu nyní průměrně prodávají za více než 130 tisíc korun za čtvereční metr.
Kde je poptávka po bydlení největší?
Lídrem je mimo jiné Praha 7, kde je nyní realizována celá řada zajímavých rezidenčních projektů s vysokou přidanou hodnotou, které mohou být atraktivní i pro individuální a institucionální investory. Patří mezi ně například přestavba bývalého areálu Tesla Holešovice na nový bytový soubor So-Ho (zkratka South Holešovice), obytný blok ZigZag Haus v sousedství zvaném Malý Berlín, a další. Realizovaná prodejní cena zde atakovala hranici 150 tisíc korun za čtvereční metr.
Holešovice i Letná táhnou, a to nejen díky kosmopolitnímu charakteru a zajímavé nabídce bytů
Výrazný růst cen zaznamenal Plzeňský kraj, kde obyvatelé těží z atraktivní lokality a dobré dopravní dostupnosti do Prahy i do velkých měst v Německu. Naopak v Karlovarském kraji ceny mírně poklesly, což velmi pravděpodobně souvisí s odlivem zahraničního kapitálu z tohoto regionu. Na strukturální problémy kraje, kterému mimo jiné chybí i vysoká škola, upozorňují politici i relevantní organizace.
Realizované ceny na primárním trhu s novostavbami mají vliv i na skutečné ceny v tzv. sekundáru, tedy prodeje bytů ve starších činžovních či panelových domech. Vzhledem k opětovnému růstu mzdových nákladů či cen stavebních materiálů nelze očekávat, že by se tento trend měl v dohledné době obrátit.
Mezi města, kde poptávka po bydlení roste nejrychleji, patří například středočeský Kolín
Investice do nemovitosti? Čas běží…
Přemýšlíte-li právě nyní o nákupu investiční nemovitosti, je vhodné se poohlédnout po nabídce na primárním i sekundárním trhu a sledovat cenový vývoj v nejbližších měsících. Mezi atraktivní lokality mohou kromě Prahy patřit i byty v menších městech s dobrou dostupností do Prahy s pomocí železničních koridorů. Zájemci tak často nakonec vyberou nemovitost v Úvalech, Českém Brodě, Kolíně či dokonce v Pardubicích, kde najdou komfort krajského města jen hodinu od centra Prahy.
Máte ve svém portfoliu byt v Praze, případně jeho pořízení právě plánujete? A chtěli byste, aby výběr nájemníka i veškeré další administrativní náležitosti proběhly bez starostí? Pak se určitě podívejte na nabídku služeb FLAT SERVICE Partner a Garant. Jsme připraveni vám zajistit kompletní servis od A do Z a šetřit tak váš čas i peníze. Stačí napsat na e-mail sales@flatservice.cz či zavolat na číslo +420 277 000 330 a domluvit si schůzku.