Nestává se příliš často, že bychom se na blogu Rádce FLAT SERVICE zabývali tématy souvisejícími s politikou. Tentokrát však musíme udělat výjimku. V letošním roce se totiž prohloubil jeden zajímavý trend, kterým je postupný přesun některých společenských vrstev ze Slovenska do Česka. Podle mnohých to přímo souvisí se současnou politickou situací u našich sousedů, konkrétně pak s volebním vítězstvím Roberta Fica.
Útoky na vybrané politické či mediální instituce a snahy proměnit mocenskou mapu na Slovensku stimulují odchod především vzdělaných a dobře situovaných lidí. Uplynulý víkend byl například velmi diskutován kontroverzní zákon namířený proti lékařům plánujícím svůj odchod ze slovenských nemocnic, kterým vláda hrozí dokonce trestním stíháním. Souhrnně se hovoří o takzvaném faktoru Fico.
Především velká města
To vše má za následek další vlnu zdražování bytů, a to hlavně ve dvou největších českých městech – v Praze a v Brně. Zástupci realitních kancelářích potvrzují, že zájem ze strany slovenských občanů je jak o nájemní bydlení, tak i přímo o koupi bytů k vlastnímu užívání.
Slovensko může v příštích letech následovat například Rumunsko a stát se další „zemí osamělých matek“, kterým jejich děti odešly za lepšími příležitostmi do zahraničí
U lidí, kteří bydlení v Česku poptávají, je přitom znát určitá dávka nervozity z dalšího politického vývoje. Mnoho z nich potřebuje bydlení především rychle, s možností flexibilního ukončení a možností návratu na Slovensko, nebo odchodu jiným směrem. Nelze si tak nevšimnout jisté podobnosti s ukrajinskými občany prchajícími před následky války v jejich vlastní zemi. Také příchod několika stovek tisíc Ukrajinců spustil inflační vlnu na českém trhu, především tom nájemním.
Pohodlný život v Česku
Občané Slovenska mají v Česku všeobecně velmi dobré příležitosti, a to jak v pracovním, tak v osobním životě. Velkou roli v tom samozřejmě hraje velká kulturní i jazyková blízkost a fakt, že mnoho lidí, kteří přicházejí, v průběhu svého dětství či dospívání ještě zažili dobu společného československého státu.
Obecně však platí, že do Česka míří především mladší ročníky. Zatímco průměrnému občanovi České republiky je v současnosti asi 41 let, průměrnému Slovákovi žijícímu v České republice je o 8 let méně.
Někteří při své cestě za lepším zůstanou na jižní Moravě, jiní raději volí nový život v hlavním městě
Pro Slováky v Česku samozřejmě platí běžná evropská legislativa, která jim otevírá například pracovní trh. Těží však také z řady starších bilaterálních dohod. Mohou tak v Česku nejen zdarma studovat na vysokých školách, ale taktéž psát závěrečné bakalářské a diplomové práce přímo ve svém rodném jazyce.
Někteří kritici přitom volají po zrušení těchto (a mnoha dalších) úlev pro občany sousedního státu a upozorňují na to, že současný stav je pro Česko fakticky nevýhodný. Množství občanů České republiky, kteří by recipročně vyráželi na svá studia na Slovensko, je totiž výrazně menší.
Výhodná investice
Česko doposud platilo za bezpečnou a ekonomicky velmi stabilní zemi, což táhne realitní investory. A to včetně kapitálu přicházejícího ze Slovenska, ať už se jedná o investice institucionální (firmy, fondy), či retailové (jednotlivci).
Při sčítání lidu, domů a bytů 2021 se ke slovenské národnosti oficiálně přihlásilo 162 578 osob, ovšem vyplnění této kolonky nebylo povinné. Podle odhadů odborníků je ale počet Slováků u nás zhruba dvojnásobný. Společně s Ukrajinci a Vietnamci patří mezi tři největší národnostní menšiny u nás. Rozhodně tak na ně není radno při ekonomických úvahách zapomínat. A platí to i pro data o realitním trhu v Česku.
Patříte mezi slovenské občany, kteří si pořídili v České republice nemovitost? Chtěli byste ji nabídnout k pronájmu, ale nemáte čas se starat o složitou administrativu, údržbu či opravy – a to často na dálku? Rádi bychom vám nabídli pomocnou ruku v podobě komplexních správcovských služeb. Nabízíme také možnost garantovaného nájmu bez ohledu na obsazení nemovitosti. Napište nám na sales@flatservice.cz nebo zavolejte na +420 277 000 330 a rádi vám řekneme více.