To, že hlavní město má problém využít svoje alokované investiční prostředky, postupně přiznávají zástupci městských institucí. Ať už jde o Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy nebo Centrum architektury a městského plánování, shoda panuje na neschopnosti efektivně přetvářet potenciálně atraktivní lokality, revitalizovat je, oživovat je a dávat jim nový smysl.
V centru města, ať už v užším či širším pojetí, se nachází celá řada obřích prostorů a proluk, které by mohly být využity k výstavbě multifunkčních objektů, ve kterých se skloubí bydlení, prodejní prostory, služby i kanceláře. Dnes na nich parkují autobusy, nacházejí se zde drobné dílny, garáže, nebo dlouhá léta nefunkční dětská hřiště zarostlá náletovými dřevinami.
Proč se v Praze nestaví?
Jak by nová výstavba v širším centru Prahy měla vypadat? Na tom se často neshodnou nejen zástupci stavebních úřadů a investoři, ale ani oslovení odborníci. Alespoň ve většině případů mají jednotný názor na to, že v případě, že se zastavují staré proluky, by měly nové objekty respektovat uliční ráz a svou výškou nepřesahovat stávající zástavbu. To se nedávno povedlo například v Karlíně, kde vyrostly v soutěžích oceňované rezidenční budovy Iconik či Dva domy.
Jenže jak by měly vypadat projekty vznikající na skutečné zelené louce či alespoň pomyslné v podobě obřích pražských brownfieldů? Typickým příkladem takové výstavby je budoucnost lokality Nákladového nádraží Žižkov, čtvrť Smíchov City nebo Praha-Bubny.
Trojice obytných budov by prý neakceptovatelně narušovala panorama Žižkova. Naopak 216 metrů vysoký vysílač je asi v pořádku
Architektka Eva Jiřičná byla pod nátlakem organizace UNESCO donucena „vymazat“ dvě věže z budoucího panoramatu Žižkova a na Smíchově nyní rostou bloky sotva šestipodlažních budov. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy přitom doslova křičí, že k řešení bytové krize je nutné, aby výška rezidenčních nemovitostí v podobných lokalitách byla alespoň dvojnásobná.
Brání tomu ale jednak složité povolovací procesy, jednak typický „NIMBYismus“ okolních obyvatel. Problematická je také legislativa týkající se developerských kontribucí a výstavby občanské infrastruktury. A tak je bydlení ve vlastním i v nájmu stále dražší, což ukazují i data ČSÚ.
Kdy budou v Praze levnější byty?
Možnost stavět výše by podle většiny oslovených odborníků měla velmi pozitivní vliv na dostupnost bydlení, a to hned z několika důvodů. Díky úsporám z rozsahu a větší hustotě na čtvereční metr parcely by bylo možné zajistit nižší ceny nemovitostí, čímž by se alespoň částečně přiblížily k hodnotám reálným pro střední a vyšší střední třídu. Její příslušníci dnes stěží dosáhnou alespoň na koupi těch nejmenších bytů.
Zároveň platí jednoduchá rovnice, že když stavíte výše, vyroste více bytů. A čím více bytů vznikne, tím větší bude konkurenční tlak na cenu nemovitostí. Statistická data ze světových metropolí shodně ukazují, že všude, kde se rozvolnila pravidla pro výstavbu nového bydlení, došlo ke skokovému poklesu cen nemovitostí. Lidé navíc mohou volné finance utrácet za zboží a služby, což podporuje místní ekonomiku.
Kvůli „mrakodrapům“ na Pankráci vyhrožovala organizace UNESCO vyškrtnutím historického centra Prahy ze seznamu kulturního dědictví. Někteří tvrdí, že je to to nejlepší, co by se mohlo stát
Jak se budou hýbat ceny nemovitostí?
V současnosti je více než polovina všech budov v Praze nižších než 10 metrů, a kvůli složité legislativě a námitkám památkářů se nezdá, že by se na tom něco měnilo. Město tak roste především do okolního prostoru, často dochází k zabírání zemědělské půdy a problémy s občanskou vybaveností a dopravní infrastrukturou se přelévají do okrajových městských čtvrtí a středočeských periferií. Z historického jádra se mezitím stává trdelníkový skanzen.
A přitom by stačilo jediné – následovat příklady metropolí z nejbližšího okolí, mezi něž patří třeba polská Varšava, a nebát se několika metrů navíc. Je téměř jisté, že by se dostupnost bydlení i možnost zakoupit investiční byty s potenciálem jejich předání potomků v budoucnu výrazně zvýšila. Pokud se tak nestane a Praha zůstane myšlenkově zakonzervována na konci, či možná dokonce v polovině 20. století, porostou ceny i nadále nahoru.
Podařilo se vám zdánlivě nemožné a pořídili jste si v nedávné době byt určený k pronájmu? Rádi vám pomůžeme najít ideálního nájemce, se kterým nebudou žádné problémy. Nebo rovnou zařídíme tzv. garantovaný nájem. Kontaktujte nás na telefonním čísle +420 277 000 330 nebo napište zprávu na e-mailovou adresu sales@flatservice.cz. My obratem spočítáme, za kolik umíme vaši nemovitost pronajmout.