Prohlubuje se tak trend, který k nám postupně přichází ze zahraničí. Nemovitosti jsou stabilní a prověřenou investicí, a to jak pro jednotlivce, tak i pro nejrůznější fondy či další právnické osoby. A právě ty podle nejnovějších dat skupují čím dál více bytů v hlavním městě.
Spolupráce bytových developerů a investorů
U nemovitostí nabytých do 31. prosince 2020 je uplatňován časový test pro osvobození od placení daně z příjmů v délce 5 let, od 1. ledna 2021 byl prodloužen na 10 let. Ukazuje se ale, že investorům nedělá problém nemovitosti tak dlouho držet. Trh v Česku roste stabilně a výnosy jsou v dlouhodobém horizontu poměrně zajímavé, a to při velmi nízké míře rizika. Stanovení investičního horizontu je však pro každého poměrně individuální záležitostí.
Institucionální investoři disponují velkým kapitálem, což zvyšuje celkový objem transakcí a likviditu trhu. To v konečném důsledku přispívá k podpoře developerských projektů. Staví se zkrátka o něco více, než by se stavělo v případě, že by si nemovitosti pořizovali pouze koncoví klienti k bydlení.
V Praze je nyní k mání řada zajímavých projektů, často na místech bývalých brownfieldů v širším centru metropole
Pro developery se jedná o vítanou příležitost, jak prodat více bytů najednou za sice nižší, ale stále akceptovatelnou cenu. Institucionální investor typicky kupuje buď celý bytový dům, nebo například jeho funkčně oddělenou část – jeden vchod či patro. Díky tomu je možné dosáhnout budoucích úspor nákladů při jejich správě a údržbě. Není výjimkou, že si velcí hráči pořídí i celou ulici s rodinnými domy, jejichž pronájmy taktéž zažívají boom především v okrajových částech Prahy a ve Středočeském kraji. Obvykle přitom platí, že čím blíže k letišti se nacházejí, tím lépe.
Lidé bydlí v nájmu čím dál déle
Podle kritiků rostoucí podíl institucionálních investic vede ke zvyšování cen nemovitostí, a tedy k prohlubování problému s jejich nedostupností. Situace je v současnosti velmi diskutována zejména ve Spojených státech amerických, kde legislativci z řad demokratů dokonce navrhli zákony Stop Wall Street Landlords Act (2022) a End Hedge Fund Control of American Homes Act (2024). Podíl institucionálních investic je přitom celostátně v USA podobný jako v Praze, asi 18 %. Pozoruhodné je, že američtí investoři se nejvíce zajímají o levné projekty určené pro nízkopříjmové vrstvy (26 % všech prodejů).
S tím, jak se mění trh, dochází postupně také k výrazné proměně socioekonomické skladby nájemníků. Ještě před deseti či dvaceti lety bylo v Česku běžné, že nájmy jsou spíše krátkodobějšího charakteru. Šlo třeba o skupiny studentů, pracovníky ze zahraničí, lidi po rozvodových řízeních či mladé páry stavějící vlastní nemovitost. Jenže dnes už není výjimkou, že v jednom nájemním bytě člověk prožije takřka celý svůj život, a to včetně založení rodiny. V nájmu podle aktuálních čísel žije celá čtvrtina Čechů – více si můžete přečíst v samostatném článku.
Založit rodinu v nájemním bytě? Dříve v mnoha lokalitách téměř nemyslitelné, dnes naprostý standard
Dlouhodobost a stabilita nájemního vztahu je samozřejmě pro případné investory dobrou zprávou. Kvalitního nájemníka, který posílá peníze včas a k bytu se chová jako k vlastnímu, totiž většina z nich vyvažuje zlatem. Ten špatný se naopak může stát pomyslnou noční můrou. Jak správně vybrat? Nechte si poradit od lidí, kteří mají na trhu téměř 15 let zkušeností.
Uvažujete o koupi investiční nemovitosti, nebo už ji vlastníte? A chtěli byste mít spolehlivé nájemníky a partnera, který veškeré papírování a údržbu bytu zařídí za vás? Pak neváhejte a obraťte se na FLAT SERVICE. Na telefonním čísel +420 277 000 330 či e-mailové adrese sales@flatservice.cz vám rádi vysvětlíme, jak vše funguje, a poté se přijdeme na byt podívat.