Lidé snižují své nároky na bydlení
Rostoucí náklady na energie, nájemné, služby či další životní potřeby řeší Češi různě. Například změnou zaměstnání, rychlejším návratem do práce po mateřské nebo takzvaným utahováním opasků. Renomovaná investiční skupina nyní díky průzkumu zjistila, že se tato praktika týká i nemovitostí.
Z tiskové zprávy společnosti Generali Investments zveřejněné v průběhu října vyplývá, že více než čtvrtina Čechů v nedávné době snížila své nároky na bydlení. Autoři textu, který pro vás v sekci Rádce FLAT SERVICE reportážně shrnujeme, pracovali s daty nástroje Instant Research firmy Ipsos, poradenské společnosti Deloitte a Českého statistického úřadu.
Stěhování do menšího – dobrovolné rozhodnutí, nebo nutnost?
Jak takové snížení nároků v praxi vypadá? Kromě nižších investic do renovací, nábytku, interiérových doplňků či zařízení bytů jde zejména o změnu ve vnímání velikosti bytu, který je pro život jednotlivce, páru či rodiny akceptován jako komfortní.
A konkrétní příklad? Zatímco před 5 lety si mohli nájemci v Praze za částku 20 000 Kč pronajmout nemovitost o velikosti 65 čtverečních metrů s oblíbenou a praktickou dispozicí 3+kk, v důsledku nepříznivé ekonomické situace se nyní musí uskromnit o celých 16 čtverečních metrů. Byty se 49 metry mají přitom často spíše dispozici 2+kk, která není například pro založení rodiny zcela praktická. Možná právě zde můžeme hledat příčiny rekordně nízké porodnosti, kterou hlásí statistici.
V České republice se průběžně rodí o 11 % méně dětí než loni
Češi mají strach z ceny energií, říká zpráva
Pomyslným hnacím motorem stěhování jsou vysoké ceny za energie – ukazují to jak tvrdá data, tak zkušenosti lidí, kteří se průzkumu zúčastnili. Týká se to nejen plynu a elektřiny, ale například i tepla. Obyvatelé si to uvědomují a snaží se hledat varianty, které jsou úspornější nejen prostorově, ale i způsobem vytápění a nainstalovanou izolací. V důsledku vysokých cen energií údajně o stěhování do menšího či nákladově efektivnějšího bydlení uvažuje více než desetina všech obyvatel Česka.
Tato statistika koreluje s jinou, která je velmi varovná: Taktéž desetině všech Čechů vzrostly meziročně náklady na bydlení o více než čtvrtinu, dalším asi 4 % dokonce o více než polovinu. Mohou za to mimo jiné refixace starých hypotečních úvěrů, uzavíraných s mnohem menšími úroky, než jsou na trhu dostupné v současnosti. Některým majitelům nemovitostí skončily také výhodné fixace energií ještě z doby před začátkem války na Ukrajině.
Skončení stávající fixace může znamenat skutečně velmi nepříjemné překvapení
Velké změny v systému podpory aneb Superdávka se blíží
Mnoho lidí se snaží s rostoucími náklady a/nebo klesajícím životním standardem bojovat prostřednictvím takzvaného příspěvku na bydlení, což je sociální dávka, kterou pobírá téměř 300 tisíc domácností. Jenže tu už brzy čekají výrazné změny. Podle statistik totiž stát jen za první polovinu roku vyplatil žadatelům celkem 10 miliard korun, což vychází na asi 1,7 miliardy korun měsíčně. Řada lidí, kteří příspěvek pobírají, jej přitom fakticky nepotřebuje, neboť se jedná o domácnosti s vyššími či středními příjmy. Takový systém není možné dlouhodobě ufinancovat, což ví i MPSV.
Jakmile budou známy detaily takzvané Superdávky, která by měla celkem čtyři různé metody pomoci sociálně slabším obyvatelům sdružit do jediné, budeme se tématu velmi pravděpodobně věnovat v samostatném textu. Nelze ale očekávat, že by změny výrazně odlehčily rozpočtu – podle ministra Mariana Jurečky budou spíše takzvaně „rozpočtově neutrální“. To v překladu znamená, že by mělo méně peněz putovat k lidem, kteří je (alespoň v teoretické rovině) nepotřebují, a naopak více k těm, kteří by se bez sociální podpory ocitli ve skutečně tíživé situaci.
Zatím však není jisté, zda se schválení v parlamentu a senátu ještě v roce 2024 stihne. O potřebný čas na projednání ve sněmovně bojuje řada vládních návrhů, například ten na zvýšení koncesionářských poplatků. Bude tedy nutné určit, kde vidí vládnoucí čtyřkoalice své zásadní priority.
Pronajímáte nemovitost určenou k bydlení, nebo její nabídnutí na trhu právě zvažujete? Složitým administrativním povinnostem i každodenním starostem se můžete snadno vyhnout. A ještě při tom ušetřit. Stačí využít služeb zkušené správcovské společnosti FLAT SERVICE. Kontaktujte nás na e-mailové adrese sales@flatservice.cz nebo volejte +420 277 000 330. Rádi si váš byt v Praze či blízkém okolí přijdeme prohlédnout.