Možná se vám někdy stalo, že váš nájemník odmítal zaplatit nájem nebo že slíbil úhradu nájemného až příští měsíc? Jak se takovým nájemníkům v budoucnu vyhnout? Jak se dá prověřit jejich bonita a schopnost v budoucnu hradit řádně nájemné? Na to se společně podíváme v následujícím článku.
Sliby, chyby…
Základem každého pronájmu je silná nájemní smlouva, která jasně udává, co nastane v případě, že se nájemce opozdí s platbou. Nemáme samozřejmě na mysli jeden či dva dny, ale např. měsíc nebo opakované opoždění, které pak pronajímateli brání v tom, aby mohl volně nakládat se svým příjmem.
Nenechte si naslibovat hory doly a hned zpočátku upozorněte nájemníka, že je vázán smlouvou a že už by se podobná situace neměla opakovat. Samozřejmě, do tíživé situace se občas může dostat každý, každopádně nic by se nemělo podceňovat a situace by se měla řešit již v samotném zárodku počínajícího problému. Pro tyto případy poslouží silná nájemní smlouva, která má vše právně ošetřené a která zajistí, že bude dluh (v nejhorším případě) soudně vymahatelný.
Jak vybrat spolehlivého nájemce?
V minulém článku jsme se zabývali tím, jak vybrat toho správného nájemce. Obecně lze říct, že by to měla být osoba s dobrým zaměstnáním či stabilním příjmem. Každému z nás vyhovuje trochu něco jiného, proto samozřejmě musíte dát také na svůj instinkt a vybrat si zájemce, který je vám nejvíc sympatický, třeba na základě uskutečněné osobní schůzky. Právě s ním totiž budete v dalších měsících či letech řešit veškeré náležitosti týkající se vašeho bytu, ať už výměnu zámků, prasklou vodu nebo třeba nový kotel apod.
Ověřte si, že váš nový nájemník nemá exekuce
Věděli jste, že je možné veřejně nahlížet do centrální evidence exekucí a insolvencí? Toto je nutné minimum, které byste měli před podpisem nájemní smlouvy učinit. Můžete se tak vyvarovat nechtěných problémům s nájemníky v budoucnu. Stejně tak můžete požadovat dodání kopie pracovní smlouvy nebo potvrzení o výši platu. V tomto případě se nejedná již o tak standardní postup, ale opatrnosti není nikdy dost. Poslední možností je také náhled do seznamu hledaných osob či starý dobrý „google“. Občas i zde se dají nalézt užitečné informace o nechtěných nových nájemnících.
Stejně tak vám napoví i adresa trvalého pobytu. Pokud má budoucí nájemník trvalý pobyt vedený například na městském úřadě, určitě je na místě, abyste zbystřili. Nemusí to samozřejmě hned znamenat nějaký problém, ale v převážné většině tomu tak je, a může to indikovat prvotní náznaky finančních problémů potenciálních nových nájemníků. Zejména kvůli obtížné dohledatelnosti nájemníka věřitelům. Nájemník je díky tomu také velmi obtížně dohledatelný korespondenčně, a pokud by v budoucnu došlo na případné soudní řízení, může se díky tomu protáhnout na mnohem delší dobu.
Nechte to na nás
Pokud se vám však do prověřovacího martyria nechce, nechte to na profesionálech. Nechce se vám dlouze procházet rejstříky a zjišťovat, zda je váš nájemník ten pravý nebo ne? Zároveň pokud chcete mít jistotu, že si do bytu nastěhujete spolehlivého nájemce, obraťte se na nás. V naší společnosti Flat Service se o pronájem vašeho bytu postaráme a nájemníka řádně prověříme. Nahlížíme do všech veřejně přístupných rejstříků v ČR a také do bankovních registrů a registru SOLUS, kam se jako běžný občan nedostanete. Snažíme se maximálně snížit riziko setkání s neplatičem na minimum, a to se nám daří.
Pokud uvažujete o svěření bytu do péče profesionální správcovské agentury, využijte možnost naší bezplatné konzultace. Předtím, než se rozhodnete přijmout jakoukoli nabídku, spojte se zcela zdarma a nezávazně s námi. Volejte na telefonní číslo +420 277 000 330 nebo napište na info@flatservice.cz a dohodněte si s námi termín osobní schůzky. Během schůzky zodpovíme všechny vaše otázky a do dvou dní od nás obdržíte kalkulaci, na kolik přesně vás správa bytu vyjde a jaký bude reálný příjem z pronájmu.